4 POWODY, ABY PRZECZYTAĆ ZARAZĘ // DAVIDA QUAMMENA

Zaraza

,,Kolonizujemy lasy tropikalne i inne dzikie tereny - siedliska licznych gatunków roślin i zwierząt, w których czai się całe mnóstwo nieznanych nam mikrobów. Wycinamy drzewa, zabijamy zwierzęta lub chwytamy je, umieszczamy w klatkach i wysyłamy na targowiska. Niszczmy ekosystemy i przy okazji rugujemy wirusy z ich naturalnych rezerwuarów. Nic więc dziwnego, że próbują one sobie znaleźć nowego żywiciela. Często jesteśmy nim my."

Jeden argument przekonał mnie aby przeczytać ,,Zarazę" i przekonać się, czy rzeczywiście jest tak samo dobra. Tym argumentem są moi ulubieni twórcy, Yuval Noah Harari, izraelski historyk, twórca takich książek jak ,,Home Deus", ,,Homo Sapiens" i ,,21 lekcji na XXI wiek" oraz Martin Caparros autor najmocniejszego reportażu naszych czasów - ,,Głodu".

A po skończeniu lektury znalazłam kilka kolejnych powodów, dla których warto sięgnąć po ten tytuł.


1. Reportaż niczym thriller

Zawsze obawiam się po takich książkach, że będą pełne naukowego słownictwa i nie zapamiętam zbyt wiele. Natomiast tutaj autor zaskoczył mnie już od pierwszych stron. Styl pisania autora to mieszanka publicystyczno-naukowa z domieszką humoru i spostrzeżeń pisarza. Dodatkowo reportaż został wzbogacony o nutkę napięcia, co sprawa, że czyta się go jakby to był thriller, po którym masz ciarki na plecach.


2. Odwaga czy głupota?

Ciężko stwierdzić, ale jedno jest pewne; warto było! David Quammen napisał całkiem pokaźną książkę i żeby dać nam tyle wspaniałych treści, sam wyruszył w niektóre zakątki ziemi w poszukiwaniu wyjaśnień i żeby odkryć źródła wirusów. Ryzykował przy tym życiem i ciężko stwierdzić, czy zrobił to dla napisania samej książki i zebrania wiarygodnych materiałów, czy po prostu lubi adrenalinę. Jednak uważam, że warto było, bo chociażby same podróże autora nadają książce barw i wiarygodności.


"Choroby zakaźne są wszędzie. Stanowią coś w rodzaju naturalnej zaprawy wiążącej jedno stworzenie z drugim, jeden gatunek z innymi, w ramach skomplikowanych gmachów biofizycznych, które nazywamy ekosystemami. [...]

Choć chorobę zakaźne mogą wydawać się okropne, wręcz makabryczne, w zwyczajnych warunkach są czymś tak samo naturalnym jak to, co lwy robią z antylopami, gnu i zebrami, lub to, co sowy robią z myszami.

Ale warunki nie zawsze są zwyczajne."

3. Najskuteczniejsi zabójcy świata

Nie jest to temat, po który sięgamy często i chętnie, a to błąd. Wirusy, bakterie i inne choroby towarzyszą nam od zarania dziejów i choć już minęło tyle czasu, mamy rozwiniętą technologię i medycynę, to wciąż musimy z nimi walczyć. Są to niewidzialni zabójcy, którzy atakują nagle i z zaskoczenia, potrafią się przystosowywać do środowiska i organizmu, a co gorsza mutować. Tak wiele jeszcze musimy się o nich nauczyć. Autor zobrazował nam natomiast jak wyglądają badania i próby zrozumienia funkcjonowania wirusów, jak ciężko jest znaleźć ich źródło, a jak łatwo jest się samemu zarazić. Przy samych już badaniach zginęło mnóstwo naukowców.

Jednym z najważniejszych wniosków jakie możemy wyciągnąć z książki, to świadomość, że największą przyczyną powstawania kolejnych wirusów, jesteśmy my, homo sapiens. Gdyby nie nasze działania, prawdopodobnie wiele chorób udałoby się nam uniknąć.


4. Bez lania wody

Niesamowicie obawiałam się, że autor podąży za modą i skupi się na Covidzie, a naprawdę nie miałam ochoty znów wałkować ten temat, wystarczy, że pojawia się on w naszym życiu codziennym. Oczywiście znajdziemy tutaj również temat SARS, ale na szczęście jest o nim krótko i głównie o tym, gdzie pojawiło się ognisko i narodził się wirus. Autor darował nam monotonną genezę. Natomiast możemy bardzo wiele dowiedzieć się na temat męczących od zarania dziejów ludzkość wirusów takich jak Hiv, rzeżączka, czarna ospa, malaria i wiele innych.


~*~


Słowem podsumowania, książka trafia u mnie na listę najlepszej literatury non-fiction. Jest to bardzo wciągający, pełny wiedzy i pokaźny reportaż, który warto mieć na półce zaraz obok książek Harari'ego. Do tego wszystkiego, ciekawa szata graficzna i twarda oprawa, dzięki której będzie pięknie prezentować się na półce.


Książki o podobnej tematyce

Lost In My Books
Prześlij komentarz

0 Komentarze

Szukaj na blogu

Czytam

Pages