Jak poradzić sobie z depresją?

Depresja Monika Kotlarek

Depresja, czyli gdy każdy oddech boli. 

Niezależnie od tego, czy masz depresję czy nie, powinieneś przeczytać tę książkę. Pomimo że coraz bardziej unormowuje się depresję, coraz więcej się o niej mówi, więcej osób podejmuje kroki leczenia, to problem wciąż jest bagatelizowany. Wciąż wśród społeczeństwa panuje przekonanie, że to nic takiego, że wystarczy się uśmiechnąć i wszystko będzie dobrze. Nadal wiele osób żyje z tą chorobą i nie podejmuje leczenia. Wśród osób chorych na depresję aż 15% z nich popełnia samobójstwo. Szacuje się, że jest to ok. miliona osób rocznie. 

Monika Kotlarek podjęła się napisania książki, która obala wszystkie mity i przekazuje wszystkie istotne informacje na temat depresji, które mogą pomóc osobie chorej, a także, jak Ty możesz pomóc komuś walczyć z taką chorobą. Znajdziecie w niej historie osób, które przeszły lub przechodzą depresję, testy, które sprawdzą, czy również macie objawy, jak Inwentarz Depresji Becka (oczywiście nie zastąpią opinii specjalisty), porady, jak sobie radzić z depresją, oraz pytania, które są często zadawane przez specjalistów i na które macie miejsce aby odpowiedzieć. 


Dodatkowo czytając tę książkę, ma się takie odczucie, jakby Was otulała, jakby w końcu ktoś rozumiał, co czujecie i jakby ktoś powiedział Wam, że to normalne i nie musicie czuć się z tego powodu gorszymi ludźmi.

,,Jesteś sam, a wszystkie emocje widzisz jak przez mgłę. Jak wytłumaczyć innym to, co czujesz? Że dopada Cię bezsens. Że nie ma w Tobie smutku i złości. Że przepełnia Cię bezradność i permanentne zmęczenie. Radość? No było coś takiego. Kiedyś gdzieś o tym czytałeś. Ale czuć?"

Pamiętajcie, że depresja nie wybiera, depresja może przytrafić się absolutnie każdemu w każdym wieku i warto o tym pamiętać. Autorka temu zagadnieniu również poświęciła bardzo wiele miejsca, ponieważ wciąż panują przekonania takie jak: to nie depresja tylko smutek, żałoba, lenistwo. Jak możesz mieć depresję, przecież masz w życiu wszystko, czego potrzebujesz!? 

Na końcu książki znajdziecie telefony zaufania, piosenki, książki i inne informacje, które mogą się przydać.
Uważam, że nikt nie ująłby tej choroby tak dobrze, jak zrobiła to Monika Kotlarek. Jest to moim zdaniem jedna z najlepszych książek na temat depresji, ponieważ ujmuje wszelkie istotne jej aspekty, a przede wszystkim może pomóc Tobie. Będziesz wiedzieć, jak spróbować samemu/samej popracować nad swoim samopoczuciem. 

Inne książki autorki 


Koniecznie zaobserwuj również profil autorki na Istagramie, ponieważ tam również znajdziesz wiele porad i wsparcia. @psycholog.pisze

Gdzie możesz kupić:

Monika Kotlarek // Wyd. Sensus // 2022 

Prześlij komentarz

5 Komentarze

 1. Wiem, czym jest depresja i ciekawi mnie ta książka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Depresja jest straszna...
  Koniecznie się rozejrzę

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie cierpie stereotypowego myslenia niektorych i gadania ze depresje wymyslaja osoby, ktorym sie nudzi albo sa leniwe i szukaja usprawiedliwienia na swoje lenistwo. Tak naprawde te osoby nie maja pojecia co to znaczy depresja. Depresja to naprawde ciezka choroba ktorej leczenie zajmuje wiele czasu. Tak jak mowisz, nie wystarczy sie usmiechnac zeby depresja zniknela. Bardzo chetnie przeczytam te ksiazke :)

  OdpowiedzUsuń