Co Ci się przydarzyło? Rozmowy o traumie

Co ci się przydarzyło?

Rozmowy o traumie, odporności psychicznej i zdrowieniu.


Niewiele jest książek, które powinien przeczytać każdy niezależnie od tego co lubi, jednak ten tytuł jestem w stanie polecić niemalże każdemu. 

Sama borykam się z wieloma traumami i uważam, że powinno się o tym częściej rozmawiać. Często nie zdajemy sobie sprawy, że zachowanie danej osoby wynika z Jego przeszłości, z tego co ktoś musiał przeżyć jako dziecko. Obwiniamy, krytykujemy i oceniamy, a co najgorsze nie staramy się zrozumieć i pomóc. Traumy to nigdy nie jest łatwy temat, jednak Bruce D. Perry oraz Oprah Winfrey podjęli się opisania tego tematu w najlepszy możliwy sposób. 

Komu zdecydowanie polecam sięgnąć po tę książkę: 

 • Rodzicom, którzy chcą zrozumieć swoje dziecko i dać im wszystko, co najlepsze. 
 • Osobom, które doświadczyły traumy w dzieciństwie. 
 • Tym, którzy chcą zgłębić nieco psychologię człowieka. 
 • Przyszłym rodzicom. 
 • I tym, którzy chcieliby zrozumieć, jaki wpływ ma dzieciństwo na dorosłego człowieka. 

,,Bardzo często ,,to, co nam się przydarzyło", potrzebuje lat, by się ujawnić. Trzeba odwagi, by skonfrontować się z naszymi czynami, zdjąć z naszego życia warstwy traum i odsłonić czystą prawdę o przeszłości. Ale to właśnie tak rozpoczyna się zdrowienie." 

Co Ci się przydarzyło?

Dr. Bruce Perry psychiatra dziecięcy oraz Oprah Winfrey, postanowili podzielić się swoimi doświadczeniami i wiedzą, którą nabyli podczas wielu lat pracy. Książka jest rozmową tych dwóch osób, na temat traumy i różnych doświadczeń, które wynosimy z dzieciństwa. Znajdziemy w niej również historie dzieci, które doświadczyły traumatycznych wydarzeń już od niemowlaka i skutki tego, jak to wpłynęło na ich dalsze życie. 

,,Zdolność do tworzenia głębokich i zdrowych więzi kształtuje się na wzór naszych najwcześniejszych relacji. Miłość i czuła troska stanowią fundament naszego rozwoju. To, co ci się przydarzyło w niemowlęctwie, ma głęboki wpływ na twoją zdolność do kochania i bycia kochanym." 

Dla wielu osób ta książka może okazać się ciężką lekturą, dlatego warto będzie ją sobie odkładać i czytać po trochę. Ja natomiast byłam zafascynowana i ciekawa wszystkiego, co zaprezentowali autorzy, więc pochłonęłam ją bardzo szybko.
Najczęściej spotykamy książki psychologiczne, które reprezentują dorosłych, jednak niewiele jest takich, które opisują nasze wczesne dzieciństwo, i jak to jak ono wpłynęło na to, jakimi jesteśmy osobami dzisiaj. Bardzo często przypisuje się ludziom różne choroby, jak ADHD czy dysleksja, jednak nie zawsze jest analizowane Jego źródło. 

Dr. Bruce w szczegółowy i obrazowy sposób przedstawił obraz tego, jak funkcjonuje nasz mózg na różnych etapach traumy. Pozwoliło mi to nie tylko zagłębić się w szczegóły tego, jak działają ludzkie umysły. Większość z nas przeżyła chociaż jedną traumę w dzieciństwie. Nawet brak dotyku ze strony matki, może diametralnie wpłynąć na Waszą osobowość. 

Jeśli zatem: 

 • czujesz się często nieobecna
 • zarzucasz sobie zbyt wiele obowiązków
 • często się dysocjujesz 
 • próbujesz zwrócić na siebie uwagę
 • nie radzisz sobie w relacjach 
 • nie umiesz utrzymać się jednej pracy 
 • boisz się ludzi 
Koniecznie przeczytaj tę książkę i zagłęb się w temat. Zobacz, co mogło wpłynąć na Twoje zachowania i czy jesteś w stanie to zmienić, być może znajdziesz to czego potrzebujesz aby ruszyć do przodu. 

,,Co ci się przydarzyło?" to jedna z lepszych lektur psychologicznych jakie przeczytałam! Doskonale zgłębiony temat i angażujący sposób przedstawienia w formie wywiadu, przez co czytało się znacznie ciekawiej.


,,Dzieci i dorośli, którzy doświadczyli traumy na wczesnym etapie rozwoju, często cierpią na chroniczne bóle brzucha, bóle głowy, bóle w klatce piersiowej, omdlenia i epizody przypominające ataki drgawek. To są bardzo typowe objawy związane z uwrażliwioną reakcją na stres."

Co się przydarzyło?

Wydawnictwo Agora / 342 str. / 2022 


Współpraca z Wydawnictwem Agora. 

Prześlij komentarz

1 Komentarze

 1. Książka na następny miesiąc gdyż w tym już kupiłem dwie a staram się ograniczać z wydawaniem a wszystko kusi - dobry marketing mają a ja jestem uzależniony od kupowania heh "zakupoholik" i książkoholik ;)

  OdpowiedzUsuń